logo.gif, 0 kB
 
Home

Vítejte v databázi Belgických a Australských ovčáků klubu KCHBO

Databáze vznikla v nové podobě v létě 2008 a vytvořil ji Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích, který ji i provozuje. Je určena pro chovatele, majitele BO a AO a samozřejmě všechny zájemce o toto plemeno.
V databázi najdete údaje, které poskytly kluby, kynologické svazy, chovatelé nebo majitelé psů.
Naším cílem je v této databázi obsáhnout veškeré jedince, kteří jsou registrovaní v českých plemenných knihách a 5 generací předků zpět. Jedná se ovšem o zdlouhavou práci, již nyní je v databázi přes 72.000 psů a stále ještě nejsme u cíle. Prosíme majitele a chovatele o zasílání informací, aby byla databáze co nejkompletnější a o upozornění na případné chyby. Věříme, že Vám databáze pomůže účiněji propagovat své jedince, stejně jako získat více informací při Vašem chovu.

Co vše databáze umožňuje?

 • Evidenci informací k jedinci v tomto rozsahu: tituly před jménem, jméno, plemeno, zbarvení, pohlaví, datum narození, datum úmrtí, důvod úmrtí, číslo zápisu, další číslo zápisu (např. v případě importovaných nebo exportovaných jedinců), číslo tetování, číslo čipu, typ chovnosti (aktuálně chovní v ČR x ostatní), komentář k chovnosti, široké informace o zdraví i s možností evidovat datum vyšetření a veterináře, který jej provedl (DKK, DLK, dědičné oční vady, DNA CEA/CH, DNA HC, DNA MDR1, DNA prcd-PRA, další doplňkové informace o zdraví), informace o varlatech, skusu a zubech, komentář k chrupu, chovatele, majitele, předchozí majitele, tituly, bonitační posudek, ocenění, zkoušky a závody, poznámku, a samozřejmě rodokmen jedince s volitelným počtem generací od 3 do 7 a s výpočtem příbuznosti (Wrightův vzorec - výpočet 5-ti generací, pokud jsou vyplněny). Všechny položky se nemusí zobrazovat, pokud nejsou vyplněné.
 • Evidenci a výpis výstavních výsledků, které se zároveň automaticky přenášejí do karet jedinců, kteří se výstavy zúčastnili
 • vyhledávat psy podle jména:
  • "začíná" - najde všechny jedince začínající na zadaná písmena
  • "obsahuje" - najde všechny jedince obsahující zadané slovo (písmena) ve svém jméně
  • např.: zvolíte-li u jména nabídku "začíná" a vepíšete do kolonky A, ukážou se vám všichni psi začínající na písmeno A. Zvolíte-li "obsahuje" a napíšete například „Mateo“ ukážou se vám všichni psi, kteří mají ve jménu obsaženo Mateo - tedy psi z této chovatelské stanice.
 • výběr dále můžete zúžit podle následujících položek:
  • varieta (AO, Groenendael, Laekenois, Malinois, Tervueren)
  • barva
  • pohlaví - vybrat pouze psy nebo feny
  • roku narození
  • chovnosti - zobrazit jen jedince aktuálně chovné v ČR
  • hodnoty DKK
  • hodnoty DLK
 • ikonka  před jménem znamená, že u daného jedince je vložená minimálně jedna fotografie
 • funkci "zobrazit posledních 14 dnů" - ocení zejména Ti, co budou navštěvovat databázi častěji. Při každé změně informací se totiž uloží datum poslední editace, takže pokud zvolíte tuto funkci, zobrazí se pouze jedinci, u kterých byly údaje během 14 dnů pozměněny. Výsledek je pak řazen podle data editace, od nejaktuálnějších záznamů po nejstarší.
 • "fulltext" - záznamy se dají vyhledávat také pomocí fulltextu, např. při hledání jedince s určitou zkouškou, titulem, ale třeba i s určitým zdravotním problémem, nebo pro vyhledávání psů jednotlivých chovatelů nebo majitelů.
  • Do kolonky "hledat" napište jakékoliv slovo a pokud bude u některých jedinců nalezeno, tak se vám tito jedinci zobrazí. Jestliže chcete vyhledat nějaké slovo, které se určitým způsobem skloňuje, napište jen jeho základ. Zadáte-li například slovo klub, systém vyhledá všechny slova obsahující "klub": klubový, klubová, kluboví, ale také vyklubat atp. Napíšete-li IPO, najdou se všichni jedinci se složenou zkouškou IPO, IPO1, IPO2, IPO3... ¨

Proč se registrovat ?

Vyplněním registrace umožníte ostatním návštěvníkům sdílet Vaše kontaktní informace (dle výběru, buď vše nebo jen část kontaktních informací). Zároveň se můžete zařadit na maillist a pokud budeme mít nějaké novinky, budeme Vás emailem o nich informovat. Kromě toho se do budoucna počítá s funkcemi přístupnými jen pro registrované uživatele. Prosíme, než se začnete registrovat, zkontrolujte si, zda se již v databázi nenacházíte jako majitel nebo chovatel některého ze psů. V takovém případě Vám sdělíme obratem heslo , které Vám již systém přidělil. Zabráníte tím duplicitní registraci.

Jak doplnit informace ?

Informace o psech zatím doplňují výhradně poradci chovu, kteří jsou zodpovědní za pravdivost těchto údajů. Své požadavky na doplnění karet Vašich psů tak zasílejte na příslušné emaily jednotlivých poradců . Zároveň můžete posílat fotky. Vždy jednu fotku jako hlavní (zobrazí se vpravo nahoře karty) a maximálně další 4 fotky na spodek karty psa. Fotky by měly být ostré, dobré kvality, z důvodů přenosu dat je zasílejte ve formátu JPG upravte na maximální výšku 400 px a pojmenujte jménem psa. Fotku, kterou chcete umístit jako hlavní, označte tímto slovem (např. adda_z_kovarny_hlavni.jpg). Pokud zašlete všech 5 fotek, prosíme, aby byl na jedné pes vyobrazen v postoji, na druhé byla studie hlavy a další tři fotky mohou být již dle Vašeho výběru.

Na jaké informace bude brán zřetel ?

Veškeré informace musí být doložitelné, to se týká především zdravotních testů. Svému poradci tedy zašlete kopii zdravotního vyšetření psa, kopii titulu či zkoušky a na základě těchto dokumentů mu budou informace vepsané do karty. Pokud má pes registrované zdravotní testy v některé z veřejných, ale kluby nebo svazy spravovaných databází, je možné poslat i jen odkaz (např. KoiraNet, SKK Hunddata - Belgarweb, DogWeb, OFA, DKBS, NVBH). Zřetel se bere samozřejmě i na informace ověřené plemennými knihami, tj. uvedené v rodokmenu jedince. Informace o zubech, skusech a varlatech: podkladem může být posudek z popisné přehlídky, bonitace, svodu dorostu, výstavy, kde je explicitně vyjmenován stav zubů a skusu (u varlat se uvádí počet sestouplých varlat v šourku). Pokud nemáte žádný takový posudek, můžete využít klubový formulář, který Vám vyplní veterinární lékař ( formulář - pes , formulář - fena , formulář v AJ - pes , formulář v AJ - fena ). Pokud máte informace o chybějících zubech, špatném skusu, nebo chybějících varlatech u Vašich psů a psů z Vašeho chovu, budeme velmi rádi, pokud nám je sdělíte. Tyto informace nemusí být podepřeny dokladem (předpokládáme, že sám si nikdo škodit vymyšlenými informacemi nebude). Tyto informace jsou velmi cenné pro všechny chovatele a v žádném případě nemáme v úmyslu někoho díky nim zesměšňovat, naopak si velmi ceníme otevřeného a pravdivého sdílení informací.

V jakém pořadí se budou informace doplňovat ?

Přednostně budeme doplňovat informace o aktuálně chovných zvířatech v ČR, o rodičích narozených a nebo očekávaných štěňátek v ČR. Přednost v doplňování informací mají samozřejmě členové klubu KCHBO.

Zapomenutí a změna hesla

Po registraci a přihlášení si každý uživatel může změnit heslo. Pokud heslo zapomenete, využijte službu "Zapomněli jste heslo?“ . Vstup najdete v menu Přihlásit se. Systém Vám automaticky na Váš použitý při registraci zašle heslo.

Kontakt na správce:

Všechny žádosti a dokumentaci zasílejte správcům databáze

Centrální e-mail pro zasílání dokumentace a fotografií k doplnění do databáze: admin@kchbo.com

PCH pro Australské ovčáky:
Lenka Dušánková, 751 04 Rokytnice 37 tel.775 965 665, auo@kchbo.com

PCH pro Groenendaely:
Ing. Iva Baráková, Borovanského 2204/10, 155 00 Praha 5, tel. 776 627 327, iva.barak@gmail.com

PCH pro Malinoise:
Markéta Dlabová, Úpské náb.240, 541 01 Trutnov, tel. 723 614 743, malinois@kchbo.com

PCH pro Laekenoise a Tervuereny:
Hana Pisarčíková, 503 47 Blešno 8, tel. 608 870 565, tervueren@kchbo.com

Zpracovali:
Vstupní data: Hana Pisarčíková, Blanka Poláčková, Slávka Podmolová, Lenka Dvořáková, Martina Hodková
Systém: Jiří Mlnařík, Agupi.net

bottom.gif, 1 kB