CO BYSTE MĚLI VĚDĚT PŘED KOUPÍ VAŠEHO NOVÉHO ČTYŘNOHÉHO KAMARÁDA?

     Předně by si všichni zájemci o štěňátko měli uvědomit, že koupí se zavazují k péči o pejska po celý jeho život, který může být dlouhý 8-16 let. Rozmyslete se tedy dobře, jestli máte o štěně opravdový zájem, zájem tak velký, že s Vaším novým psem budete trávit chvíle šťastné i smutné po tak dlouhou dobu. Vlastnictví psa obnáší kromě krásných chvilek - jako jsou okamžiky štěněcích her, úspěchů na cvičišti, vítězství na výstavách, odchovu vlastních štěňátek, jistoty loajálního přátelství až za hrob - také okamžiky méně radostné: každodenní procházky i v dešti a mrazu, každodenní úklid po psu, péče o jeho srst, příprava krmiva, a tak dále až po smutné období stáří a nutnosti rozloučit se se svým přítelem.
     Uvědomte si také, že pořízení psa je nemalý finanční závazek. Při průměrné spotřebě kvalitního krmiva a při pouze běžné vakcinaci Vás belgický ovčák přijde ročně na 5.000-6.000 Kč, nepočítaje v to spoustu dalších výdajů (poplatky obci za psa, základní výbava pro psa, atd.). V prvním roce a v posledních letech života může být tato částka ještě vyšší, protože štěňátko i starý pes má spoustu specifických nároků, které mohou zatížit Vaši peněženku.
     Vedle ceny, kterou zaplatíte za výživu a vakcinaci psa za jeho život, se jeví jeho pořizovací částka naprosto směšně a je proto víc než nevhodné vybírat štěně jen podle ceny. Cena štěněte nejenže odráží jeho kvalitu, ale i kvalitu péče chovatelem mu poskytnuté. U příliš levných štěňat riskujete, že jim nebyla poskytnuta dostatečná péče chovatelem (ve snaze snížit náklady na odchov na minimum), často se tedy setkáváme se štěňátky špatně živenými, napadenými vnitřními i vnějšími cizopasníky, nedostatečně socializovanými - a věřte, že ušetříte-li na ceně štěněte, často Vás toto "levné" štěně bude v důsledku stát mnohem mnohem víc, než dražší, ale kvalitně odchovaný jedinec. Ze stejného důvodu je nevhodné kupovat štěňátka bez průkazu původu. Nejenže nemáte opravdovou záruku, že ze štěňátka vyroste belgičák a ne nějaký kříženec, ale důvodem, proč jsou štěňátka bez PP může být nevhodnost jednoho (obou) rodičů k chovu - mohou mít naprosto špatné povahy, netypický exteriéru či silnou dysplasii - jejich potomek pak těžko může uspokojit Vaše nároky na milého, chytrého a bezproblémového přítele. Počáteční investice do kvalitního štěněte se tedy vyplatí!
     Pokud jste si po tom všem, co zde čtete, koupi štěňátka rozmysleli, vězte, že to není žádná škoda, pravděpodobně byste byli nešťastní oba. Pokud jste však dočetli až sem a stále ještě chcete štěňátko, pak blahopřejeme! Můžeme se začít zabývat konkrétní přípravou na příchod psího "miminka".

VÝBĚR CHOVATELE A ŠTĚŇÁTKA:

Při výběru chovatele a štěňátka mějte na paměti několik zásad:
     Dobrý chovatel Vám rád poskytne veškeré informace o vrhu, rodičích, předcích a na vyžádání zašle i kopie dokumentů (průkazu původu, ocenění, zkoušek, bonitační karty rodičů, apod.) a fotky.      Dobrý chovatel Vás rád osobně seznámí se svým chovem ještě před zadáním štěňátek. Všem zájemcům doporučujeme chov osobně navštívit a přesvědčit se o podmínkách, kde bude Vaše štěňátko vyrůstat.
     Dobrý chovatel Vám umožní prohlídku vrhu alespoň před odběrem, kdy jsou štěňátka již naočkovaná. Z toho vyplývá, že dobrý chovatel předává štěňátko vždy naočkované a odčervené. Je zakázáno prodávat štěňátka mladší 49 dní (7 týdnů), takže to dobrého chovatele prostě ani nenapadne.
     Dobrý chovatel Vás při koupi vybaví množstvím informací, jak se o štěňátko starat, čím krmit, jak ho vychovávat; většinou Vás vybaví brožurkou, nebo alespoň průvodním listem, kde budete mít instrukce písemně.
     Dobrý chovatel s Vámi také sepíše písemnou smlouvu o prodeji štěněte a prestiží bývá ručit za kvalitu štěněte. Chce-li po Vás chovatel zálohu na koupi štěněte, není to nic divného, je to jen obrana před neseriózními zájemci a není důvod, proč mu ji nezaplatit. I na tuto zálohu byste měli obdržet písemnou smlouvu. Veškeré písemné smlouvy si pozorně čtěte, než je podepíšete; nejeden nový majitel okouzlený štěňátkem byl pak nepříjemně rozčarován, když si konečně doma přečetl, co vlastně podepsal. Samozřejmostí je, že Vás dobrý chovatel také bude vyzvídat, v jakých podmínkách štěňátko bude, co od něj očekáváte, atd. Zdravé a normální štěňátko belgičáka vítá i cizí návštěvy, zvědavě se o ně zajímá, má snahu je olizovat, ožužlávat, hrát si s nimi, skákat na ně. Se zájmem reaguje na Váš hlas, na tleskání, na Vaši výzvu ke hře a na nové podněty. Je velmi pohyblivé a pohyb mu působí radost. Hraje si se sourozenci, má chuť k žrádlu, a vůbec - je to takový malý rošťák plný chuti do života. Má čistý čumáček bez výtoku, čisté okolí očí, uší a konečníku, drobné a ostré zoubky připravené ochutnat vše nové, srst čistou a hebkou, zadní nožičky bez paspárků, pupíček zatažený (téměř nezřetelný - bez kýly). Jeho výkaly jsou tuhé konzistence a potřeba mu evidentně nepůsobí problémy (bolest).
     U štěňátka zkontrolujte skus, u psíků také varlata. Ve stáří 7-8 týdnů by u normálního jedince měla být varlata buď sestouplá, nebo alespoň hmatatelná v tříslech. Není-li tomu tak, raději pejska nekupujte, možná, že se vše srovná a pejsek bude v pořádku, ale s větší pravděpodobností ne a Vy byste mohli být zklamaní. U staršího štěňátka vždy zkontrolujte i chrup (je-li po výměně).
    Dobrý chovatel Vám také vždy vysvětlí přednosti či nedostatky Vámi vybraného štěněte a seznámí Vás s jeho předpokládanou kvalitou (ve věku 7-8 týdnů se nedá nic říct najisto, protože štěňátko se bude ještě měnit, odhadnout se dá ale leccos).

Tak, už jste si vybrali štěňátko, jak se na něj ale připravit??


Než toho drobečka přivezete domů, měli byste být na něj připraveni. Jak?
     Připravte místo, kde bude štěňátko spát. Může to být košík, či stará matrace, proutěný pelíšek pro psa (ten mu bude chutnat!) nebo přepravka, atd. Důležité je, aby se tam cítil bezpečně, aby si tam mohl vzít hračky a aby byl nablízku svému páníčkovi. Toto útočiště by nemělo být v průvanu ani uprostřed největšího "provozu", aby tam psí miminko mělo klid na odpočinek.
     V prvních dnech je nutné mít štěňátko stále při sobě, protože na změnu prostředí bude patrně reagovat pláčem a smutkem po bývalé rodině. Je proto vhodné, abyste si v zaměstnání zařídili dovolenou alespoň na první týden a se štěňátkem trávili většinu dne.
     Před příchodem štěňátka si také připravte obojek, vodítko, alespoň 2 misky (jednu na vodu, jednu na žrádlo) - nejlepší jsou nerezové. Budete také potřebovat hřeben nebo kartáč na údržbu srsti štěňátka (i když srst 8 týdenního mimča moc údržby nepotřebuje, bude dobré, když ho budete hned od začátku na tuto péči navykat). Pozor - hřeben nebo kartáč by nikdy neměl být plastový, protože zvyšuje statickou elektřinu a chlupy se pak lámou. Nejlepší jsou přírodní materiály - kov, dřevo, žíně.
     Nakonec byste také měli mít připraveno něco k jídlu pro Vás nový přírůstek. Předem se informujte, jakým krmivem krmil chovatel, abyste mohli mít pro první dny připravenou stejnou stravu. Svědomití chovatelé mají ve zvyku Vás do prvních dnů vybavit krmivem pro štěňátko, na které bylo zvyklé. I když nebudete chtít dál pokračovat v tomto typu krmiva a Vaše představa o krmení je třeba jiná, musíte alespoň první týden zachovat stejnou stravu, minimalizujete tím stres ze změny prostředí. Po týdnu můžete pomalu ubírat starého krmení a stejně pomalu přidávat to Vámi vyvolené. Postupný přechod z jednoho typu krmiva na druhý by měl trvat 7-14 dní.

Jsme si vědomi, že zde nelze odpovědět na všechny otázky, budete-li mít tedy další dotazy, můžete se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu.



Zpět na úvod